Postępowanie zabezpieczające

Dokonywane przez komornika sądowego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez: zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona.

W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które podlega wykonaniu w drodze egzekucji powinno być zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu nakazowym, oraz wyrok sądu pierwszej instancji zasądzający świadczenie w pieniądzu, wydany w postępowaniu w sprawach gospodarczych, z chwilą wydania stanową tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Uzyskane w trakcie postępowania zabezpieczającego środki komornik składa na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Od wniosku o wykonanie zabezpieczenia uprawniony zobowiązany jest złożyć komornikowi stosowną opłatę