Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Do wszczęcia postępowania o egzekucję świadczenia pieniężnego jak również świadczenia niepieniężnego niezbędne są: wniosek egzekucyjny i tytuł wykonawczy.

Wniosek egzekucyjny

Podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest wniosek egzekucyjny, do którego należy załączyć tytuł wykonawczy. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego składa się w formie pisemnej, albo ustnie do protokołu. Wniosek może być złożony na urzędowym formularzu ( do pobrania w zakładce ). We wniosku o wszczęcie egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela. Wierzyciel może wskazać wybrany przez siebie sposób albo sposoby egzekucji.
Egzekucja świadczenia pieniężnego może być prowadzona ( sposoby egzekucji, które mogą zostać wskazane przez wierzyciela we wniosku egzekucyjnym ): z ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, innych wierzytelności czy prawa majątkowych oraz nieruchomości.

Tytuł wykonawczy

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytułami egzekucyjnymi są orzeczenie sądu lub referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem oraz akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji.